Jak zachować bezpieczeństwo?

Brak zaufanej trzeciej strony w relacjach pomiędzy użytkownikami kryptowalut jest niezaprzeczalnie przejawem wolności, jednakże stanowić może pewne niebezpieczeństwo dla niedoświadczonych użytkowników. Od nich samych zależy bowiem bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. Sami muszą zatroszczyć się o to, aby przez błąd czy zaufanie nieodpowiedniej giełdzie nie utracić swoich środków. Gdy dokonujemy tradycyjnego przelewu bankowego przez Internet i pomylimy się w numerze konta adresata, kwocie przelewu – nie jest to wina banku, lecz nasza. Bank może nam jednak pomóc w naprawieniu naszego błędu. W przypadku kryptowalut, odpowiedzialność na posiadaczu środków jest jeszcze większa, bo nie ma tej „trzeciej strony” – banku, który mógłby pomóc w rozwiązaniu problemu. Istnieją jednak wolnorynkowe rozwiązania typu escrow, które umożliwiają – jeśli strony transakcji się zgodzą – uczestniczenie w transakcji pośrednika. Zostały opracowane lecz jeszcze nie wdrożone (są w fazie „final”, tj. przed implementacją i aktywowaniem) zmiany w samym protokole, umożliwiające warunkową akceptację i odroczenie akceptacji transakcji. Nieco inaczej jest w Ethereum – tam inteligentne umowy (ang. smart contracts) mogą pełnić tę rolę. Jest to zresztą jedno z najczęściej wykorzystywanych zastosowań sieci Ethereum (używane w procesie ICO). Nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad, gdyż zdarzają się błędy w kodach takich umów i są one niekiedy bardzo kosztowne. Innym rozwiązaniem jest zbudowanie blockchaina od początku przewidującego rozwiązanie ww. problemów. Pracuje nad tym np. zespół EOS.

Jak wspomniano w rozdziale poświęconym portfelom, każdy z nich posiada inny stopień bezpieczeństwa. Trzeba dostosować ich wybór do swoich potrzeb, do tego jakie środki chcemy przechowywać na danym portfelu. Ważne jest również, jak wspomniano powyżej, jakie kryptowaluty chcemy przechowywać.

Kryptowaluty mimo tego, że są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnej bankowości elektronicznej (jeśli są dobrze zabezpieczane), tak jak każde inne aktywo są narażone na kradzież. Dlatego warto dbać o ich bezpieczeństwo.

Poniżej pokrótce przedstawione zostaną podstawowe zasady korzystania z portfeli i serwisów transakcyjnych.

  • W przypadku przechowywania kryptowaluty na komputerze należy zainstalować program antywirusowy, skanować nim komputer regularnie oraz przeprowadzać aktualizacje oprogramowania. Jest to podstawowa zasada zwiększania bezpieczeństwa (również na telefonie).
  • Używając aplikacji portfela należy ją zaszyfrować. Taka możliwość jest dostępna w każdej aplikacji. Hasło powinno być unikalne oraz posiadać znaki, cyfry i duże litery.
  • Kopie portfela z kluczami prywatnymi należy trzymać w bezpiecznym miejscu, takim jak płyta DVD albo pendrive.
  • Logowanie się z bezpiecznych sieci Wi-Fi jest również elementarną zasadą bezpieczeństwa naszych środków.
  • Należy robić kopie zapasowe (ang. backup) portfela i trzymać je poza urządzeniem.

Trzymanie środków w serwisach transakcyjnych jest praktyczne i wygodne. Jednak przy takim przetrzymywaniu środków nasze bezpieczeństwo zależy od osób trzecich. Warto korzystać z serwisów, które cieszą się zaufaniem oraz unikać przechowywania w nich dużych kwot.

  • Korzystanie w serwisach transakcyjnych z dodatkowej weryfikacji np. za pomocą telefonu, znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo.
  • Należy logować się w domenach, w których transmisja jest szyfrowana za pomocą SSL.
  • Warto sprawdzić nazwę domeny, gdyż strona, na którą się wejdzie może wyglądać łudząco podobnie do tej, do której rzeczywiście chcemy się zalogować. Są przestępcy, którzy specjalizują się w kopiowaniu stron (np. prowadzących ICO) i stawianiu ich na domenach, które w nazwie nieznacznie (np. jedną literą) różnią się od oryginału.
  • Należy posiadać różne hasła do serwisów transakcyjnych.
  • Nigdy nie powinno się zapisywać hasła do serwisów w przeglądarce oraz powinno się wylogowywać z niej po zakończeniu pracy.
  • Do różnych kryptowalut są dedykowane portfele (niektóre z nich obsługują więcej kryptowalut). Przelanie środków na portfel innej waluty powoduje ich utracenie.

Kupno i sprzedaż kryptowalut poza internetowymi giełdami wymiany:

  • Odradza się handlu bitcoinami w Internecie poza sprawdzonymi giełdami wymiany.
  • Nie należy dokonywać transakcji z kimś, kto z własnej inicjatywy podejmuje próbę kontaktu i oferuje cenę znacząco odbiegającą od rynkowej. Nawet jeżeli wymiana dojdzie do skutku może ona być powiązana z zainfekowaniem komputera lub z przekazaniem „brudnych” pieniędzy.
  • Decydując się jednak na wymianę pozagiełdową należy sprawdzić reputację sprzedawcy / nabywcy (nie na jego własnej stronie internetowej, ale u osób trzecich). Przy ocenie reputacji warto zwrócić uwagę na datę zarejestrowania użytkownika na danym forum, liczbę postów oraz ewentualne komentarze dotyczące już dokonanych transakcji.

Aktualności