CZYM SĄ POOLE

Trudność wydobycia

Gdy trudność wydobycia jest zbyt wysoka, wielu górników decyduje się połączyć swoje moce obliczeniowe i przyłączyć do tzw. poola.

Jeśli już zdecydujesz się wydobywać kryptowalutę czy to dołączając do poola czy to w pojedynkę, pomocnym może być traktowanie tej inwestycji jak kuponu na loterii – plusy i minusy są dalej takie same. Grając samemu nie musisz dzielić się z nikim nagroda, ale szansa ze ja otrzymasz jest bardzo niewielka. Mimo, że w zbiorowości poola masz znacznie większą szansę na rozwiązanie bloku zadaniowego i wygranie nagrody (wykopanie np.) to nagroda zostanie podzielona między wszystkich kopiących członków. Dlatego przystąpienie do poola zapewnia ciągły strumień przychodów nawet, jeśli każda płatność jest skromna w porównaniu do pełnego wynagrodzenia za rozwiązanie bloku obliczeniowego (obecnie wynosi 25 BTC).

Trudność wydobycia w przypadku BTC

Obecny poziom trudności wydobycia jest tak wysoki, że wydobywanie go na własna rękę, jest raczej nieopłacalne. Jeśli dopiero zaczynamy, to dołączenie do poola jest świetnym sposobem na zapewnienie sobie przychodu w dość krótkim czasie. Zbiorowości kopiących są dobrym sposobem na to, aby poczatkujący górnicy BTC pozostali zaangażowani i nagradzani.

Co wydobywać?

Oczywiście BTC nie jest jedyną waluta, która można wydobywać – w Internecie łatwo jest znaleźć listę pooli dla wybranej przez siebie kryptowaluty. Jedną z metod wydobywania BTC jest ‘merged mining’, czyli „polaczenia górnicze”, to znaczy, że tam gdzie mamy już rozwiązane bloki dla BTC, można wykorzystać je dla innych walut korzystających z tego samego algorytmu np. ‘namecoin’ i ‚devcoin’.

Jeżeli nie jesteś pewien, która walutę najlepiej wydobywać, istnieje pool o nazwie ‘Multipol’, który automatycznie przełączy twój sprzęt do wydobywania najbardziej dochodowej alternatywnej waluty. Mulitipool aktualizuje się, co 30 min. a po pewnym czasie zobaczysz rosnący bilans w wielu altcoinach. Jeśli jest to wymagane, pool pozwala ci ustawić tylko jedna walutę do wydobycia.

Profity z poola

Przy podejmowaniu decyzji, do którego poola dołączyć, musisz dowiedzieć się o tym, jaka prowizja jest pobierana, w jaki sposób jest naliczana i w jaki sposób dzielone są profity.

Istnieje kilka sposobów tego, w jaki sposób poole dzielą płatności. Większość z nich skupia się na wypłaceniu ilości akcji wprost proporcjonalnej do udziałów w wydobyciu.

Ten podział akcji jest nieco trudny do zrozumienia na samym początku. Trzeba pamiętać o dwóch głównych rzeczach: po pierwsze kopanie jest to proces rozwiazywania zadań kryptograficznych, po drugie: kopanie posiada poziom trudności. Kiedy górnik rozwiązuje ‘blok zadaniowy’, to istnieje pewien poziom trudności rozwiązania.

Dodatkowo pool ustawia poziom trudności pomiędzy 1, a obecnym poziomem trudności wydobycia waluty. Jeżeli górnik powraca do bloku obliczeniowego na poziomie pomiędzy trudnością poola a poziomem obecnie wydobywanej waluty w bloku, jest rejestrowana, jako ‘share’. Nie ma to żadnego znaczenia dla tych bloków, ale stanowią niejako dowód pracy, aby pokazać ze górnicy próbowali rozwiązać bloki. Wskazują one również jak wiele mocy obliczeniowej jest potrzebne poolowi – im lepszy sprzęt tym więcej akcji (share) zostanie wygenerowanych.

Najbardziej powszechna wersja dzielenia płatności to model ‘pay-per-share’ (PPS) . Kilka innych wariancji na ten temat stawia na granice stawki płaconej za jedną akcję np. Maksymalne wynagrodzenie za jedna akcje (ESMPPS) lub wspólne maksymalne wynagrodzenia za jedną akcję (SMPPS)

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest to ile pool odlicza od twojej wypłaty. Zazwyczaj jest to wartość pomiędzy 1% a 10%, ale można znaleźć takie, które nie odliczają nic.

Rozpoczęcie wydobycia przy użyciu poola

Kiedy już zdecydujemy, którą walutę chcemy wydobywać i na którym poolu będziemy pracować, zakładamy konto na stronie poola, nie jest to trudne i przypomina typową rejestrację na adres e-mail itp. Kiedy już jesteśmy zalogowani, tworzymy pracownika ‘worker’. Można utworzyć wielu pracowników dla każdej części sprzętu, z którego będziesz korzystać i zacząć wydobycie. W większości pooli domyślne ustawienia są takie ze pracownikom przypisuje się numer, a ‘x’, jako ich hasło, ale można to ustawić dowolnie.