CO MOGĘ KUPIĆ ZA BTC?

Z dnia na dzień rośnie liczba sprzedawców, którzy przyjmują za swoje towary i usługi płatności w Bitcoinach. Wciąż jednak, najlepszym miejscem na ich znalezienie są wirtualne rynki oraz strony, które zrzeszają dużą liczbę przedsiębiorstw i entuzjastów.

 

Wydawanie Bitcoinów

 

 • Strony hazardowe

  Jednym z najpopularniejszych miejsc docelowych, do których wędrują Bitcoiny, jest internetowy hazard. Jest on szybki, zwrot jest natychmiastowy (czasem jest to rzecz jasna strata), a zakłady mogą być stosunkowo niewielkie. Łatwo można ocenić, że zakłady są sprawiedliwe. Choćby poprzez prześledzenie wypłat w block chainie. Najpopularniejszą witryną udostępniającą Bitcoinowy hazard jest SatoshiDice. Jego użytkownicy wysyłają środki na jeden z ustalonych adresów, a w zamian otrzymują wypłatę opartą na prawdopodobieństwie wygranej. Do takich stron należą także PeerBet, JustDice, BetCoin i SatoshiCircle.

 • Dobra materialne

  Charakter Bitcoinów sprawia, że doskonale nadają się do nabywania usług online. Nie znaczy to jednak, że nie można ich wymienić na dobra materialne. Istnieje cały szereg stron, które oferują towary za BTC.

  Nie trzeba dużo szukać, by uzyskać dostęp do długiej listy sprzedawców akceptujących Bitcoiny. Podczas zakupów należy jednak upewnić się czy dany sklep wciąż akceptuje Bitcoiny, ponieważ niektóre z nich testowały tylko tę metodę płatności i nie jest ona dalej dostępna albo dotyczy wyłącznie niewielkiej części asortymentu, tudzież posiada obostrzenia geograficzne.

  Ale nawet, gdy wszystko wydaje się w porządku, wciąż można natknąć się na problemy. Na ten moment, podczas przeglądania ofert, nadal ciężko oprzeć się wrażeniu, że to klient musi wysilić się, aby znaleźć miejsce, które zaakceptuje jego Bitcoiny. Aby wymiana dóbr działała sprawnie i zdrowo należy dążyć do sytuacji, w której to klient wybiera produkt, a sprzedawca dostosowuje się do formy płatności. W tym zakresie pozostało jednak jeszcze wiele do zrobienia.

  Mimo to, istnieją pewne opcje dla osób, które nie chcą przeglądać dziesiątek stron i katalogów, tylko po to by na koniec zadowolić się substytutem konkretnego poszukiwanego produktu. Istnieje grono wielobranżowych witryn handlowych oferujących wybór z szeregu towarów w wielu kategoriach.

  Jednym z przykładów, może być tu Bitcoinshop.us, w którym można zaopatrzyć się w sprzęt od zegarków po klimatyzację, a każdy posiada cenę w Bitcoinach. W tym przypadku problemem jest jednak wysyłka, która obejmuje tylko USA.

  Coindays oferuje elektronikę – laptopy, aparaty fotograficzne, telewizory. Do kupienia za Bitcoiny i wysyłane na cały świat. All Things Luxury ma w asortymencie biżuterię, a Keystone Pet Place zajmuje się dystrybucją produktów związanych z utrzymywaniem zwierząt domowych.

  Więcej miejsc wymieniających towary materialne na bitcoiny znajdziesz na Spendbitcoins.com.

 • Miejsca codzienne

  Bary i restauracje, w których rachunek opłacisz Bitcoinami, ciągle są raczej wyjątkami niż regułą. Jeśli jednak uprzesz się, żeby za rybę, pizzę lub piwo zapłacić kryptowalutą, nie jest to aż tak trudne. Istnieją proste sposoby, by szybko zlokalizować takie miejsca.

  Bitcoin.Travel to ceniona witryna, która wyszczególni na mapie listę noclegów, atrakcji, barów czy salonów kosmetycznych w wybranym miejscu na świecie. To samo znaleźć można na Coinmap i na UseBitCoin, który idzie krok dalej i pokazuje wszystkie towary i usługi w okolicy dostępne za Bitcoiny.

  Istnieją nawet lokale, które swoją popularność zawdzięczają właśnie transakcjim w Bitcoinach – jak Pembury Tavern w Londynie czy Old Fitzroy w Sydney.

  Jeśli chodzi o restauracje, to istnieje nawet sposób, by zapłacić Bitcoinami w przypadku, gdy właściciel lokalu z istnienia Bitcoinów nie zdaje sobie sprawy. Serwis Foodler daje dostęp do 13 tysięcy lokali w ponad 3 tysiącach miast. Żeby zamówić w nich jedzenie z dostawą lub na wynos wystarczy wymienić Bitcoiny na „Foodler credits”, możliwe do wydania w wybranej restauracji.

  Co istotne, da się zauważyć rosnącą liczbę przedsiębiorstw i organizacji wspierających Bitcoiny. Na przykład Bitcoin-Kiez w Berlinie zachęca właścicieli lokali w popularnym Graefekiez do akceptowania kryptowaluty.

 • Internetowe rynki i aukcje

  Internetowy rynki i targowiska to kolejny sposób na wydawanie Bitcoinów. Działają one jak izby rozrachunkowe, pozwalając każdemu na swobodną wymianę waluty i produktów.

  Wszystko zaczęło się od Silk Road, podziemnego czarnego rynku, który umożliwiał zainteresowanym obrót szemranymi dobrami i usługami przy użyciu Bitcoinów. Witryna, dostępna jedynie za pomocą anonimowej sieci Tor, opierała się głównie na anonimowym aspekcie Bitcoinowych transakcji (wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności).

  We wrześniu 2013 Silk Road został zamknięty, lecz w jego miejsce pojawiło się już kilka innych tego typu stron. Natomiast dla przeciętnego użytkownika dostępne są inne, bardziej legalne rynki zbytu BTC.

  Jednym z najpopularniejszych jest Bitmit, z wyglądu przypominający eBay’a czy Allegro. Działa on na zasadzie portalu aukcyjnego, w którym można produkty licytować bądź kupować z miejsca. Kolejnym tego typu miejscem jest Coingig, który pozwala użytkownikom założenie własnego, szablonowego sklepiku online. Zazwyczaj jeden taki sklep oferuje produkty z jednej kategorii jak np. wybór sprzętu survivalowego czy okularów przeciwsłonecznych.

  Zamiast szukać sklep po sklepie, czy strona po stronie, istnieje jeszcze możliwość znalezienia wszystkich dostępnych w sieci produktów z wybranej kategorii. Zajmuje się tym m.in strona Bitpower.org

  Niektóre targowiska są nawet bardziej zwarte i gotowe niż wcześniej wymienione strony, włącznie z szeregiem zakładek i szczegółowych kategorii. Na Reddicie na przykład znajduje się całe subforum Bitmarket, gdzie każdy w kilka sekund może dodać swoja ofertę w formie postu.

  Są też inne, wyspecjalizowane portale powstające każdego dnia. BitPremier pozwoli na sprzedawanie high-endowych towarów luksusowych za Bitcoiny, gwarantując bezpieczeństwo transakcji poprzez system powierniczy. Na chwilę obecną można tam zakupić np. kamper z 2012, Porsche z 2009, a nawet trzyipółpiętrowy biurowiec na Bali.

 • Wirtualne usługi

  Nikogo nie dziwi fakt, że ruch wymagający sporej dozy wiedzy i umie
  jętności technicznych, zyskał dużo wsparcia od organizacji oferujących usługi internetowe. W szczególności przedsiębiorstwa zajmujące się hostingiem stron i serwerów, chętnie wymieniają swoje usługi na BTC.

  Obszerna ich lista znajduje się na Bitcoin wiki. Dużym i znanym graczem jest tutaj WordPress, który w zamian za tę kryptowalutę oferuje przestrzeń w blogosferze.

 • Napiwki i darowizny

  Dodatkowo, gdybyś chciał podzielić się posoadanymi Bitcoinami z organizacją charytatywną albo nagrodzić interesujący czy przydatny komentarz, tutaj znajdziesz poradnik jak to zrobić na Reddicie, a tutaj znajduje się lista stron przyjmujących datki w Bitcoinach.

 • Karty upominkowe

  Szereg stron pozwala na wymienianie Bitcoinów na karty upominkowe. Gyft, który się w tym specjalizuje, wprowadził właśnie możliwość zakupienia takich kart za Bitcoiny, co oznacza, że kryptowalutę można niebezpośrednio wydać na jakikolwiek produkt w jednym z wielu współpracujących z nimi sklepów.

  Niektóre z dostępnych kart pozwalają na zakupy w Starbucksie UK (IcedMocha) lub na Amazonie (GiftcardBTC). Jeszcze inne sklepy, jak BitCC i Cryptcard, wymienią twoje Bitcoiny na jednorazowe, pre-paidowe karty debetowe, których użyć można do zapłacenia za właściwie wszystko.