BTC W CHMURZE?

Jak to działa? Wydobywanie bitcoinów w chmurze obliczeniowej.

Jeśli zastanawiałeś się nad inwestycją w wydobywanie BTC, bez konieczności kłopotliwego ustawiania swojego własnego sprzętu, to istnieje taka opcja. Można korzystać z chmury obliczeniowej do zarabiania swoich własnych monet BTC.

Mówiąc najprościej, kopanie bitcoinów w chmurze oznacza wykorzystanie wspólnej udostępnionej mocy obliczeniowej. Aby móc z niej korzystać wystarczy zwykły domowy komputer, czy laptop do komunikacji, lub tez lokalne portfele Bitcoin. Istnieją oczywiście plusy i minusy takiego rozwiązania:

PLUSY

 • Cisza, brak stale hałasujących maszyn
 • Brak dodatkowych kosztów energii elektrycznej
 • Brak sprzętu, który trzeba odsprzedać kiedy wydobywanie przestanie być opłacalne
 • Żadnych problemów z odpowiednią wentylacją urządzeń
 • Nie trzeba się martwić o awarie sprzętu
 • Praktycznie automatyczna instalacja – nie trzeba instalować dodatkowych systemów lub dodatkowo konfigurować komputera
 • Mniejsza szansa na awarie sprzętu od różnych dostawców

MINUSY

 • Mniejsza satysfakcja dla entuzjastow BTC
 • Niższe zyski – operatorzy chmury muszą jakoś pokryć koszty usługi
 • Mniejsza kontrola i elastycznośc

RODZAJE WYDOBYCIA BTC W CHMURZE

Istnieją trzy formy zdalnego wydobywania monet dostępnych w tym momencie:

 1. HOSTED MINING- Dzierżawienie maszyny kopiącej, które są udostępniane przez dostawce usługi
 2. Virtualny hosted mining – stworzenie wirtualnego prywatnego komputera (serwera) i instalacja twojego własnego oprogramowania kopiącego
 3. Wynajęcie mocy obliczeniowej – wynajęcie określonej mocy obliczeniowej (hashy) bez konieczności posiadania realnej albo wirtualnej maszyny (jest to obecnie najbardziej popularna metoda)

HOSTED MINING

ASIC

Klienci płacą miesięczny czynsz za obszerny dostep do systemów kopiących ASIC, można również wynająć specjalną dedykowaną maszyne do własnego użytkowania.

Wielu producentów urządzeń pracuje nad własnymi kopalniami. KnCMiner ogłosił niedawno, że są opracowania takiego systemu w Szwecji, które wykorzystuje energię odnawialną.

Amazon’s EC2

Amazon’s EC2 platforma AMAZONA, która była niedawno popularnym sposobem kopania walut takich jak litecoin, feathercoin czy dogecoin. Amazon jednak posiadał dodatkową wadę w postaci systemu płatności albo płaciło się za usługę za rok z góry albo w systemie pay-as-you-go.

Jednak istnieje lepszy ekonomicznie model nazywajacy się „spot Instance”, w ktorym użytkownicy mogą licytować czas potrzebny do wydobycia. Kiedy AMAZON ma wolne moce obliczeniowe, przyzna je temu kto zaproponuje najlepszą ofertę. Jednakże kiedy zalicytujesz zbyt nisko system do wydobycia walut możne nigdy nie być online. Ponadto można wybrać różne geograficzne regiony, które mogą mieć wpływ na cenę.

DIGITAL OCEAN

Serwis VPS posiada bardzo prostą metodę płatności ‘pay-as-you-go’, która stała się popularna jeszcze w czasach przed BTC. Jednak najtańsze pakiety oferują bardzo skromne moce obliczeniowe np. Za 5$ miesięcznie otrzymamy moc obliczeniową jednego rdzenia, która będzie jednocyfrową wartością kilohashy na sekundę dla skryptów walutowych. Należy jednak zauważyć że ta metoda może być efektywna przy kompletnie nowych walutach.

RESZTA

W zasadzie wydobywanie kryptowalut może odbywać się z dowolnej usługi hostingowej w internecie. Jednakże trzeba ostrożnie dostosować moc bliczeniowa w dostępnej ofercie. Możliwe jest teoretycznie zainstalowanie i oprogramowania i wydobycie coinów na serwerze web, jednak takie rozwiązanie nie byłoby prawdopodobnie opłacalne.

Pojawiały się tez problemy z hakerami kontrolującymi botnety, które były w stanie skierować ogromne moce obliczeniowe na maszyny wydobywające bądź rozwijające złośliwe oprogramowanie, były w stanie zarazić więcej maszyn.

Wynajmowanie mocy obliczeniowej

Jest tutaj kilka opcji do wyboru:

Chmura obliczeniowa

Dzieki tej usłudze klienci mogą określić ilość mocy jaką potrzebują podpisując roczny kontrakt, np. dostępne są umowy 30Gh/s – 350Gh/s.

Hash Rack

Klienci dokonują jednej płatności na czas nieokreślony (w zasadzie do czasu żywotności sprzętu). Procent udziału może być renegocjowany, aby móc zwiększyć moc wydobycia, dodatkowo użytkownicy mogą przenosić swoje „paki” obliczeniowe pomiędzy swoje pracujące maszyny.

E-Pickaxe

Oferta jednorocznego kontraktu lub umowy na czas nieokreślony, którą płacimy w BTC i wypłacamy w BTC. Ilość gigahashy w ramach umowy nie jest określony ponieważ, i tu cytat : „jeśli dodamy nowy sprzęt to nasi klienci również uzyskają dostęp do nowych mocy, czyli jeśli będziemy się rozwijać i unowocześniać to będziesz to robił razem z nami”.

Bit- Miner

Oferta kompleksowego wydobycia walut, konkurencyjne ceny za Gh/sek. I opłaty za wynajem. Istnieja rozne aktywa w ofercie np. Ant Miner (6x 180 Gh/s) dzieli sie na 10 000 akcji w cenie za akcje 5.5 dolara.

Cex.io

W przeciwienstwie do innych oferowanych uslug tutaj klienci mogą wymienić moc obliczeniową Gh/s i koparek. Używając Cex.io. można tutaj wybrać czy chcesz uzyskać dochód poprzez wydobywanie walut lub wymienić swoje Gh/s na pieniądze. Nawet jeśli musisz sprzedać swoje Gh/s bedzie on kopał wlaute w chmurze, aż do wyczerpania zapasów. Zyski natomiast dzielone są za pomocą PPLNS (pay per last N shares).

Bit of Glory

Firma oferuje umowy na 12 miesiecy 100 Gh/s, 500Gh/s i 1Th/s.

Kontrakty na eBay

Wielu użytkowników eBaya oferuje krótkie 24 godzinne kontrakty na wydobycie za mniej wiecej 1 funta (ok. 1.68 $). Kontrakty te są często wypelniane przy pomocy urządzeń na stare wejście USB, które używa starszych wyeksploatowanych koparek, dlatego moc obliczeniowa jest ograniczona. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś zaoferował taki tani kontrakt w zamian za większą moc obliczeniową w niedalekiej przyszłości.

Jak określić opłacalność inwestycji?

We wcześniejszym tekście przedstawiliśmy kilka sposobów na obliczenie tego czy inwestycja się opłaca. Jednak usługi online w tym zakresie są zaprojektowane tak by pracować z twoim sprzętem, a nie z chmurą obliczeniową. Mimo to dalej można używac tych kalkulatorów do np. obliczenia kosztów. Kalkulatory rentowności ( no.Genesis Block) często pytają o koszty energii elektrycznej, a także o początkową wartość inwestycji w sprzęt. Efektywne są pytania o bieżące koszty, a także inwestycje jednorazowe.

W związku z tym, że to dostawca usługi płaci rachunki za prąd, można wprowadzić miesięczną opłatę za wydobycie w miejsce kosztów energii elektrycznej.

Ryzyko vs Nagroda

Kiedy jesteśmy zaangażowani w jakiekolwiek inwestycje dotyczacą krypto walut musimy mieć świadomość występującego pewnego ryzyka. Jednak osiąganie zysków jest możliwe jeżeli dokonujesz prawidłowych wyborów. W tym artykule mamy dla was klika wskazówek jak to osiągnąć i w która stronę iść.

W naszym teście chmur obliczeniowych i podobnych usług można zauważyć, że niektóre usługi będą zyskowne dopiero za kilka miesięcy, jednak gdy trudność wydobycia BTC rośnie to prawdopodobnie zaczniesz osiągać straty przez 4-6 miesięcy. Mozliwym rozwiązaniem tej sytuacji jest reinwestowanie w konkurencyjne moce obliczeniowe jednak jest to spekulatywne i ryzykowne rozwiązanie.

Ten artykuł nie powinien być postrzegany jako poparcie którejkolwiek z usług wymienionych. Nalezy przeprowadzic własne badania przed uwzględnieniem inwestowania jakichkolwiek środków w ramach tych usług.